| Blog

Podstawową funkcją maty drenażowej jest ochrona różnych części (głównie podziemnych) budynków przed wilgocią pochodzącą z wód gruntowych, ale również odprowadzenie jej z powrotem w głąb ziemi lub do kanału deszczowego. Jak wiemy, gromadząca się wewnątrz murów woda, powoduje mocne zagrzybienie pomieszczenia, a przez to przebywanie w nim nie sprzyja zdrowiu. Jeżeli woda ulega procesom zamarzania i rozmrażania, może ona wpływać na rozsadzanie i niszczenie murów od wewnątrz. Jakie jeszcze zastosowania posiadają maty drenażowe? Zapraszamy do lektury wpisu.

Zabezpieczenie podłoża

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jakim są maty drenażowe wykonane z PCV, jest możliwe zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa w obiektach takich jak stajnie. Maty te są wykonane z surowca odpornego na zniszczenia, a ich struktura pozwala na odprowadzanie wilgoci w sposób optymalny. Dzięki specjalnym otworom na wodę, rozmieszczonym pod odpowiednim kątem względem powierzchni, nadmiar wody spływa wprost do kanałów odwadniających. W efekcie nawet podczas intensywnych opadów atmosferycznych powierzchnia wybiegów dla koni pozostaje wolna od kałuż czy błota, co chroni jeźdźców oraz zwierzęta przed poślizgnięciem i urazami.

Ponadto maty drenażowe doskonale sprawdzą się w przypadku montażu na powierzchniach takich, jak na przykład nieutwardzona gleba, łąka czy też podłożu ze żwiru, betonu lub asfaltu, zapewniając doskonałą przyczepność na powierzchni jazdy.

Uszczelnianie dróg

Drogi wykładane masą asfaltową oraz bitumiczną są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i wilgoć. Są to dwa czynniki, które decydują o niszczejącej pokrywie jezdni. Stosowanie mat drenażowych do zabezpieczenia dróg wykonanych z różnych materiałów decyduje nie tylko o ich lepszym wyglądzie, ale także bezpieczeństwie użytkowania.

Podłoże do wybiegów dla zwierząt

Maty drenażowe sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Ich stosowanie zapobiega powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Dzięki niej zwierzęta nie mogą kopać w ziemi. Nie mają też kontaktu z mokrym podłożem. Maty dobrze tłumią uderzenia kopyt, co przekłada się bezpośrednio na ochronę kopyt, ścięgien oraz stawów koni.

Zachowanie użyteczności gleby

Montaż mat drenażowych umożliwia zachowanie użyteczności gleby. Dzięki swojej budowie oraz specjalnej strukturze dna, wspomnianych mat, możliwa jest separacja, a następnie odpływ nagromadzonej z opadów wody w kierunku kanału odwadniającego. Woda jest kierowany we wszystkich kierunkach i nie przenika do podkonstrukcji. Podłoże pozostaje użyteczne, nawet jeśli ziemia nie może już wchłaniać wody.  Zatem jest to rozwiązanie pro ekologiczne. Poza tym materiał PCV, z którego maty są produkowane, pochodzi z recyklingu.